Valamikor menő divatja lehetett a Családi Krónikának, mert most látom, hogy a Budapesten 1900-ban kiadott Kincses Kalendárium (Rákosi Jenő Budapesti Hírlap Újságvállalata kiadása) nyomtatott sémákat is ajánl hozzá az olvasónak, amelyeket csak be kell tartani s már is kész a pontos adatokkal gazdagon összeállított családi adattár.
Kezdetnek egy családfa összeállításához adna gyakorlati útmutatót és követendő rajzot. Az itt látható törzsökös fa gyökeréhez a család legtávolabbi ősei kerülnek (pontosabban a család Ádámja és Évája), majd fokozatosan, ahogy a sokasodó ivadékok kapcsolatai szerteágaznak, sorra megtelnek lombokkal a fa ágai.
Következő oldal egy szintetikus adatösszesítő, amely a vázlatos családfa mellett tartalmazza a születésekre vonatkozó adatokat, továbbá a szülők és gyerekek személyiségére utaló jellegzetességeket és nevezetesebb dátumokat.
A családnak akár jelszava és címere is lehet, mely a krónikát egyedivé és személyessé teszi. A bejegyzendő eseményekhez az egyszerű vonalas füzetlapot ajánlotta a tapasztalt szerkesztő.
Ugyanakkor még két fontosabb adatlap szerepel a krónika ajánlott vázlatai közt. Az egyik a család és a tágasabb rokonság név- és születési adatait összesíti, a másik a gyermekek és az unokák életében bekövetkezett örvendetes változások (iskoláztatás, nagykorúság, eljegyzés, házasság, gyereknemzés stb.) nyilvántartását követi nyomon.
Nincs adatunk arról, hogy 1900-ban mekkora elterjedtsége volt a népesség szintjén ilyesfajta családi krónika vezetésének, de a Kincses Kalendáriumban talált közlések azt jelzik, hogy ha nem is volt divat, létezett hozzá a törekvés, hogy gyökeret verhessen a gyakorlatban. Akik családjuk kósza iratai közt ilyen vagy hasonló feljegyzésekre bukkannak, azok sejthetik, honnan is származik a minta és a késztetés. A családi történelemnek mindig új s új reneszánsza támad... (bakter)
Oldalak
- Főoldal
- Szántó György: Mata Hari
- Supka Géza: Az átkozott asszony
- Dusán-antológia
- A horror klasszikus mestere
- Tóth István: Herbárium és Besztiárium
- A félelem bére
- Parasztbiblia
- Tánczos G. Károly
- A Mestó-tengerszem titka
- Baudolino dalol
- Sorscédulák a nagy háborúból
- Hová tűnt a katonatiszt avagy a nagy háború apró csodái
- Erdélyi képregény - Kós Károly: Varjúnemzetség
- Antoine de Saint-Exupéry: Citadella-breviárium
- Kosztolányi Dezső a pesti utcán (breviárium)
- Karinthy Frigyes: A feleségem beszéli (breviárium)...
2010. november 10., szerda
Készítsünk Családi Krónikát
Feliratkozás:
Megjegyzések küldése (Atom)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése